Retki Sydänyhdistyksen kanssa Martin kodalle 20. toukokuuta

Tänään tehtiin yhteistyössä Hyvinkään Sydänyhdistyksen kanssa kävelyretki Martin kodalle. Liikkeelle lähdettiin pääkirjaston edestä kohti Terveysmetsän lähtöpaikkaa, jossa ryhmään tuli mukaan lisää kävelijöitä. Alkumatka seurattiin Terveysmetsän esteetöntä reittiä, kuunneltiin puron solinaa, tuulen huminaa, lintujen laulua ja vähän venyteltiinkin.

Matka jatkui Tapainlinnan ulkoilureittiä Martin kodalle, jossa porukka vielä täydentyi niin, että meitä oli kodalla 13 + 2 henkilöä. Kodalla päästiin heti valmiin tulen ääreen - kiitos Arille - ja makkaranpaistoon ja eväiden syöntiin. Lettujakin saatiin maistella kun Tiina niitä meille paistoi. Eväiden lomassa oli mahdollisuus kokeilla tikan- ja käpyjen heittoa.

Kotimatkalla ihasteltiin vielä kukkivia atsaleoja ja nupuillaan olevia rodoja. Kiva oli aistia kevään tuloa aurinkoisessa ja lämpöisessä kevätsäässä.

Kiitos osallistujille, kiva kun olit mukana.

Anneli ja Anita